TÜRKİYE’NİN CEO’LARI ONLINE ETKİNLİKTE BULUŞTU

Haberi Paylaş

18 Eylül’de 3İK İnsan Kaynakları İletişim ve Etkinlik Ajansı’nın online gerçekleştirdiği ilk CEO Stories Summit etkinliğinde toplamda 9 şirketin liderleri, kendi hikayelerini ülkemizin seçili genç yetenekleriyle paylaşarak hem ilham verdi hem de keyifli anlar yaşattı. 6 saat süren etkinlikte 2.500’ün üzerinde üniversite öğrencisi, gelecekleriyle ilgili sorularına CEO’lardan birebir yanıt alma şansı yakaladı.

Ülkenin genç yeteneklerine ilham ve motivasyon sağlamak öncelik olarak belirlendi

3İK İnsan Kaynakları İletişim ve Etkinlik Ajansı Başkanı Alper Çakıroğlu; etkinliğin çıkış noktası hakkında, “Yaklaşık 2 yıldır 3İK olarak yaptığımız araştırmalarda sürekli gördük ki ülkemizin büyük umut vaat eden genç yetenekleri, kariyerlerine yön verecekleri şirketleri tercih ederken öncelikle marka prestijine ve kurumsal kültür-değerler uyumuna önem veriyorlar. Pandemi döneminde markalarımıza bu doğrultuda en iyi hizmeti nasıl verebiliriz gündemini ekibimizle düşünürken, bir işverenin marka değerini en iyi ortaya koyan bu unsurları yansıtmanın en iyi yolu şirketlerin CEO’larını öğrencilerimizle buluşturmak olur diye düşündük. Aynı zamanda ‘Öğrenmenin en iyi yolu, başarıyı gerçekten yakalamış olanlardan örnek almaktır’ mottosundan da hareket ettik ve ilk CEO Stories Summit (CSS) etkinliğimizi düzenleme kararı aldık. Böylece; ülkemizde faaliyet gösteren lider markaların CEO’larını öğrencilerimizle ortak bir platformda, nitelikli bir kariyer etkinliğinde bir araya getirdik. Mart’ta başlayan süreç boyunca dediğimiz gibi, ‘Kampüs etkinlikleri iptal olmadı, sadece şekil değiştirdi!’. Öğrencilerimizin ilham alması, geleceklerine ışık tutarak motivasyonlarını yüksek tutması için tüm işveren markası ve kampüs iletişimi ekiplerimizle en verimli online etkinliklerini düzenlemeye devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.

Liderler organizasyona teşekkür etti

Etkinlikte deneyimlerini paylaşan Golf Dondurma YK Başkanı ve CEO’su Ergün Akkaya “CEO Stories Summit gibi değerli bir etkinliği organize etmek kolay değil” şeklinde görüşlerini belirtirken, Colgate-Palmolive Türkiye Genel Müdürü Rauf Gürbüz “Genç yeteneklerimiz için online etkinliklerin değeri her geçen gün daha da güzel artıyor. Enerjisi yüksek bu kıymetli etkinliğin bir parçası olmak çok keyifli idi” açıklamasıyla özverili çalışmaları için 3İK ekibine teşekkür etti.

Pernod Ricard MENAT Genel Müdürü Selçuk Tümay ise etkinlik konsepti hakkında “Bu etkinlik bana hayat hikayemi gözden geçirme ve özetleme imkânı verdi, bu benim normal şartlarda aklıma bile gelmeyecek bir konu idi. Başka yerlerde de paylaşabileceğim ve ileride daha da geliştirebileceğim çok beğendiğim bir hikâye ortaya çıktı. Katılımcılar açısından ise normal sunum formatından çok farklı olan bu tür hayat hikayeleri kolayca akılda kalacak dersler içeriyor. Öğrenmenin en kolay ve kestirme yolunun zor yollardan geçerek başarılı olmuş kişilerin hayat hikayelerinden çıkarılacak dersler olduğunu düşünüyorum. Bugünkü etkinlik de bu amaca fazlası ile hizmet etti” ifadesini kullandı.

Deneyim aktarımı ile akılda kalıcı, ilham verici hikayeler paylaşıldı

Türkiye’de türünün tek örneği olarak ilk defa 18 Eylül’de gerçekleşen sanal zirvede, bambaşka bir deneyim aktarımı tarzıyla gelişim fırsatları sunuldu. Deneyim aktarımının akılda kalıcılığı için en etkili yöntemlerden olan hikâye anlatımını (Storytelling) daha da kuvvetlendirmek için “1 Resim 1.000 Kelimeye Bedeldir!” adlı evrensel söylem üzerinden CEO’lar hikayelerini, hayatlarının dönüm noktalarını temsil eden görseller üzerinden paylaştılar.

6 saat süren etkinlikte 9 markanın lideri yer aldı

Sırasıyla Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri CEO’su Alp Günvaran, Şişecam Genel Müdürü Ahmet Kırman, Pernod Ricard MENAT Genel Müdürü Selçuk Tümay, Aksigorta CEO’su Uğur Gülen, Nestlé Türkiye CEO’su Ansgar Bornemann, Colgate-Palmolive Türkiye Genel Müdürü Rauf Gürbüz, Golf Dondurma YK Başkanı ve CEO’su Ergün Akkaya, British American Tobacco Türkiye, Kafkaslar & Kuzey Afrika Bölge Direktörü Gökhan Bilgiç, Pfizer CEO’su Cem Açık gibi liderlerin deneyimleriyle gençlere ilham verdiği etkinlikte 6 saatlik süre içinde öğrencilerin hem etkinlik öncesinde yolladığı hem de canlı yayın sırasında paylaştıkları sorulara CEO’lar birebir iletişimle yanıt verdi. Ücretsiz gerçekleşen online zirvede sorularıyla dikkat çeken genç yetenek katılımcılar, yapılan çekilişle CEO ile şirkette bir gün geçirme, CEO ile öğle yemeği, 1 aylık reverse-mentoring, 1 aylık mentoring gibi imkanlara erişme şansı yakalandı.

12. yılında yeniden yapılanmış olan 3İK, şirketlerin insan ve kültür yönetiminde marka iletişimi prensiplerine bağlı deneyim stratejileri oluşturuyor, tasarlıyor ve uyguluyor. Marka işveren olunması için şirketlerin her adımda yanında olarak İK’nın hayatını kolaylaştırmayı görev edinen 3İK bu doğrultuda, işveren algısı aşamalarını oluşturan Çekim, Başvuru, Bağlılık süreçlerinde Danışmanlık, Yaratıcı Uygulama, Dış ve İç İletişim, Topluluk Yönetimi gibi işveren markası yönetimi hizmetleri sunuyor.