PAŞABAHÇE MAĞAZALARI’NDAN ‘ZAMAN-SIZ’ ÜRÜNLER

Haberi Paylaş

Paşabahçe Mağazaları, tarih boyunca tartışmalara konu olan zaman kavramından yola çıkarak ‘Zaman-sız’ temalı ürünlerini tüketicilerle buluşturuyor. Dekoratif objeler ofis ve ev ziyaretleri için farklı bir hediye alternatifi oluşturuyor.

Paşabahçe Mağazaları, kâinattaki tüm cisimlerin hareketleri esnasında birbirlerine göre konum değişikliğinin olması için belirli bir sürenin geçmesi olarak tanımlanan zaman kavramından yola çıkarak ‘Zaman-sız’ temalı ürünleri tasarladı.

Antik çağ döneminde yaşayan insanların güneşi gözlemleyerek zamanı ve yönünü büyük ölçüde tanımladığını belirten Paşabahçe Mağazaları, zaman-sız ürünleri ile yaşama değer katıyor. Zaman-sız temalı ürünler ofis ve ev ziyaretleri için dikkat çekici bir hediye alternatifi oluşturuyor. Babalar Günü’nün yaklaştığı bu dönemde Babalar Günü hediyesine hala karar veremeyenler için de anlamlı bir hediye olabilir.

Dekoratif Usturlap, Güneş Taşı ve Yıldız Taşı ürünlerini müşterilerle buluşturan Paşabahçe Mağazaları yine Zaman-sız teması içerisinde yer alan Güneş Saati Dekoratif Obje ve Güneş Saati Kağıt Ağırlığını da yakın bir zamanda mağazalarında satışa sunacak.

Yıldız Taşı Obje

Aztek İmparatorluğu tarafından evreni temsil ettiği düşünülen, bazalttan yapılmış ve zengin kabartmalarla kaplı Tizoc taşından esinlenilerek oluşturulmuştur. Sekiz noktalı veya sekiz ışınlı güneş diski betimlemesi obje yüzeyine, gökleri temsil eden stilize yıldız bandı kenar bordürü olarak uygulanmıştır. Orjinal eser, Meksika Ulusal Antropoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.

Yıldız Taşı Obje üzerinde bulunan rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile altın yaldız ve eskitme boyalar kullanılarak dekorlanmıştır.

Güneş Taşı Obje

1790 yılında Meksika’da yapılan kazılarda ortaya çıkarılan, Aztek Takvim Taşı’nın üzerindeki motiflerden esinlenilerek oluşturulmuştur. Bugün Meksika Ulusal Antropoloji Müzesi’nde sergilenmekte olan taşın tam ortasında Aztek Güneş Tanrısı Tonaiuth’un yüzü betimlenmiştir.

Güneş Taşı Obje üzerinde bulunan rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile altın yaldız ve eskitme boyalar kullanılarak dekorlanmıştır.

Dekoratif Usturlap

Dekoratif Usturlap üzerinde bulunan desenlerde, meridyen ve paralel daireler ve astronomi ile ilgili terimler yer almaktadır.

Dekoratif Usturlap, İslam Eserleri Müzesi’nde bulunan pirinç malzeme bir usturlaptan esinlenilmiştir ve üzerindeki rölyef desenlerin tümü el işçiliği ile 24 ayar altın ve eskitme boyaları kullanılarak dekorlanmıştır.