Kuveyt Türk karlı dağları aşan izcilerin yanında!

Haberi Paylaş

‘Değerlerimizle büyüyoruz’ söylemiyle hareket eden Kuveyt Türk, Türkiye İzcilik Federasyonu tarafından 14. kez düzenlenen Allahuekber Dağı Şehitlerini Anma Milli Bilinç Kampı’nın resmi sponsoru oldu. Kuveyt Türk’ten 5 kişilik ekibin katıldığı kampa, Türkiye’nin 23 şehrinden 194 izci lideri ile KKTC, Filistin, Lübnan, Suriye, Irak ve Kuveyt başta olmak üzere 11 ülkeden 64 izci lideri iştirak etti. Hissedilen sıcaklığın -35’i bulduğu ortamda yürüyen izciler, şehitliğe ulaştıklarında kar üzerine sırt üstü yatarak ve gözlerini yumarak “şehadetin tefekkürü” uygulaması yaptı.

Kuveyt Türk, Sarıkamış Harekâtı’nın 104. yılında Türkiye İzcilik Federasyonu tarafından düzenlenen “Allahuekber Dağı Şehitlerini Anma Milli Bilinç Kampı”nın resmi sponsorluğunu üstlendi. Milli bilinç kampına, Türkiye’nin 23 şehrinden 194 izci lideri ile KKTC, Filistin, Lübnan, Suriye, Irak ve Kuveyt başta olmak üzere 11 ülkeden 64 izci lideri katıldı. İzciler, milli bilinç kampı için 22 Aralık 2018 Cumartesi günü Erzurum’a ulaştı. Hava şartlarının ağır olduğu, geceleri -45’leri bulan soğuk havada gerçekleştirilen Allahuekber Milli Bilinç Kampı’na katılmak için daha önce kış kampına katılmak şartı arandı. Kampa, Kuveyt Türk’ten 5 kişilik ekip de katıldı.

İlk program Gaziler köyünde

İzciler, ilk olarak 23 Aralık Pazar günü Erzurum Valiliği tarafından düzenlenen Allahuekber Şehitlerini Anma programına katıldı. Sarıkamış Harekâtı’nın 1915’te ana karar noktası olarak kullanılan Şenkaya ilçesine bağlı Gaziler köyünde düzenlenen programda Erzurum Valisi Oktay Memiş, Allahuekber Dağı’ndaki şehitlikte göndere çekilmek üzere Türk bayrağını izci liderlerine emanet etti. Törenin ardından Gaziler Köyü Şehitliği’ne yürüyüş gerçekleştirildi.

3.5 saat süren zorlu yolculuk

Aynı günün akşamında Şenkaya Kaymakamlığı’nın düzenlediği fener alayına katılan izciler, 24 Aralık Pazartesi günü milli bilinç kampının yapılacağı Allahuekber Dağı’nın Kaynakyayla mevkiine doğru tek sıra halinde yürüyüşe geçti. Kar yağışı altında başlayan ve yolun dik olmasından dolayı zorlu bir etapta gerçekleştirilen izci yürüyüşü 3.5 saat sürdü. İzciler, 104 yıl önce asker dedelerinin izlediği yolu takip ederek Kaynakyayla bölgesine ulaştı.

Filipinli Onie kelime-i şehadet getirdi

25 Aralık Salı sabahı ilk olarak Kaynakyayla Şehitliği’ni ziyaret eden izciler, şehitlerin ruhunun şad olması gayesiyle Türkiye’nin dört bir yanında okunan hatimlerin duasını yaptı. Kuveyt ekibiyle birlikte kampa katılan Filipin asıllı Onie Celeppara adlı izci, yaşadıklarından etkilenip kelime-i şahadet getirerek Müslüman oldu. Onie, Abdullah adını aldı. İzci arkadaşları Abdullah’ı tek tek tebrik etti.

İzciler -35’i bulan havada yürüdü

İzciler öğleden sonra askerlerimizin donarak şehit oldukları Fırıntepe Şehitliği’ne doğru yola çıktı. Saate 80 km’yi bulan şiddetli rüzgârın etkisiyle hissedilen ısının -35’i bulduğu bir ortamda 2.5 saat yürüyerek şehitliğe ulaşan izciler, şehitliğin etrafında daire şeklinde konuşlanıp karların üzerine sırt üstü yatarak ve gözlerini yumarak “şehadetin tefekkürü” uygulaması yaptı.

Uyku tulumunda sabahladılar

Yer yer bir metreyi bulan patika yollardan tek sıra halde ilerleyerek kamp alanına dönem izciler, Kaynakyalla Camii’nde düzenlen mevlid ve hatim duası programına iştirak etti. Geceleri zor şartlar altında uyku tulumunda geçiren izciler, Kaynakyayla’da 26 Aralık sabahı düzenlenen törenin ardından tek sıra halinde dönüşe geçerek 3 saatlik yürüyüşün ardından önce Kaynak köyüne, ardından Gaziler köyüne ulaştı. Gaziler köyündeki kapanış töreninin ardından izciler Erzurum’a doğru yola çıktı.

İzciler, dört gün süren kampa katılmanın kendileri için büyük bir onur kaynağı olduğunu dile getirdi.

Kuveyt Türk, Çanakkale ve Sarıkamış’ta izcilerin yanında

‘Değerlerimizle büyüyoruz’ söylemiyle Türkiye’nin sahip olduğu yerel ve milli tüm değerlerin korunması, geliştirilmesi ve yaşatılması için bugüne kadar birçok sosyal sorumluluk projesine destek veren Kuveyt Türk, geçmiş yıllarda da Türkiye İzcilik Federasyonu’nun düzenlediği etkinliklerin sponsorluğunu üstlendi. “Allahuekber Dağı Şehitlerini Anma Milli Bilinç Kampı”na geçtiğimiz yıl sponsor olan banka, “Çanakkale 57. Alay Milli Bilinç Kampı”nda da izcilere destek vermişti. Kuveyt Türk, kampa katılan izcilerin aileleriyle irtibatlarının kesilmemesi için her bir izciye powerbank hediye etti.

Kuveyt Türk Katılım Bankası Hakkında

Kuveyt Türk Katılım Bankası 1989 yılında kuruldu. Seçkin finansal ürün ve hizmetlerini etkin bir biçimde tasarruf sahipleriyle ve yatırımcılarla buluşturan banka, müşteri odaklı yaklaşımı, teknoloji-inovasyon çalışmaları ve dijital dönüşüm yolunda attığı adımlarla sektöründeki öncü konumunu sürdürmektedir. Altın bankacılığını başlatan ilk katılım bankası olan Kuveyt Türk, Avrupa’nın ve Türkiye’nin ilk banka sukuk işlemini de gerçekleştirmiştir. Kuveyt Türk, Türk Bankacılık sektöründe bir ilk olan Bilim ve Sanayi Bakanlığı tarafından tescillenmiş Ar-Ge merkezini 2010 yılında hayata geçirdi. Bugün ise Türkiye’de iki Ar-Ge merkezine sahip tek banka unvanına sahiptir. Ar-Ge merkezinde geliştirilen ürünler arasında, video görüşme ile self servis işlemlerin bir arada yapılabildiği XTM Şube gibi dünyada bir ilk olan projeler de yer almaktadır. Bugün itibarıyla 414 şubesiyle hizmet veren Kuveyt Türk, yurt dışında ise Bahreyn şubesi ve Almanya’daki banka iştiraki KT Bank AG’yle faaliyetlerini sürdürmektedir. Operasyonel çalışmalarının yanı sıra toplumsal değerleri temel alarak ve kültürel varlıklara sahip çıkarak önemli sosyal sorumluluk projelerine imza atan banka, “Değerlerimizle büyüyoruz” yaklaşımı doğrultusunda birçok restorasyon projesi üstlenmiş, kitap ve belgesel gibi kalıcı eserler ortaya koymuştur.