The Banker, Arnavutluk’ta en iyi banka olarak BKT’yi 9’uncu kez seçti

Haberi Paylaş

Çalık Grubunun Arnavutluk ve Kosova’da faaliyet gösteren Bağlı Ortaklığı Banka Kombetare Tregtare -BKT (Milli Ticaret Bankası), İngiltere’nin en prestijli gazetelerinden Financial Times tarafından yayınlanan The Banker Dergisi tarafından verilen “Arnavutluk’ta Yılın Bankası” ödülünü yeniden kazandı. The Banker’in verdiği en iyi banka ödülü, bir kez daha dünyanın önde gelen finans kurumlarının bankacılıkta mükemmellik standartlarına göre değerlendirilmesi sonucu verildi. Ödül, BKT Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Usta ile CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi Seyhan Pencablıgil’e 29 Kasım 2018’de Londra’da yapılan törende takdim edildi.

Aktifbank Yönetim Kurulu Başkanvekili ve BKT Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Usta, ödül törenindeki konuşmasında “Arnavutluk Bankacılık sisteminde BKT’nin liderlik konumunu teyit eden, Arnavutluk’ta Yılın bankası ödülünü 9’uncu kez almak beni son derece mutlu etti. BKT, Arnavutluk’un en değerli markalarından biridir ve BKT’nin taahhüdü; ülkede ekonomik büyümeyi ve gelişmeyi desteklemek, ülke fertleri için yeni ekonomik imkanlar yaratmak ve bankacılığın yeni nesillerine ilham olmak suretiyle bunu daha da iyileştirme yolunda adımlar atmaktır.” dedi.

Konuşmasına “BKT’de böyle bir başarıyı elde etmek için çok çalışmak, azim, sebat ve vizyonun gerekliliğini anladık ve böylesine azimli bir çalışmanın ödülle taçlandırılmış olması bizi ziyadesi ile memnun etti.” eklemesini yaptı.

CEO ve Yönetim Kurulu üyesi Seyhan Pencablıgil: “BKT çalışanları adına, bu muhteşem ödül için şükranlarımı sunuyorum. Onların azmi ve mükemmeliyeti bize bu ödülü getirdi” şeklinde ekledi. Aynı anda çift el kullanabilme becerisiyle çalışma prensibimizin gereği; Arnavutluk’un en eski bankası olmanın onurunu taşırken bir taraftan da inovasyon öncüsü olmak için sürekli ileri teknoloji yatırımları yapıyoruz. Biz daima mevcut şöhretimize güvenmenin bizi başarıya ulaştırmayacağı ve gelecekteki refahımızı asla garanti etmeyeceğini ispat ettik. Bu yüzden, mükemmelliğin en üst standartlarına ulaşma azmimizi korumaya ihtiyacımız var.” şeklinde ekledi.
The Banker’in “Yılın Bankası” ödülü ile birlikte, BKT yine bu yıl Bankacılık endüstrisinin diğer bir büyük ödülü olan EMEA Finance “Arnavutluk’un en iyi bankası” ödülünü ve JCR Avrasya’dan AAA (Alb) notunu aldı.

BKT Hakkında
1925 yılında kurulan ve Arnavutluk’un en köklü bankalarından olan Banka Kombëtare Tregtare’nin 2006 yılında %60’ı ve 2009 yılında tamamı Çalık Grubu tarafından devralınmıştır. 2014 yılı itibariyle ülkenin en büyük bankası olan BKT pazar payını %26 seviyesine çıkartarak yurt dışında faaliyet gösteren Türk bankaları arasında en yüksek pazar payına sahip banka konumuna erişmiştir. www.bkt.com.al

Çalık Holding Hakkında
Çalık Holding enerji, inşaat, madencilik, tekstil, finans ve telekomünikasyon alanlarında 31 bini aşkın çalışanı ile 22 ülkede faaliyet göstermektedir. Dünyanın çeşitli bölgelerinde süregelen faaliyetleri çerçevesinde itibarı, güvenilirliği ve güçlü finansal yapısı ile tanınan Çalık Holding başarılı ve inovatif iş modelleri geliştirmekte ve odaklandığı iş alanlarında sürdürülebilir büyüme sağlayarak ilerlemektedir. www.calik.com