BÖLGENİN İLK DİJİTAL İNTERAKTİF ÜNİVERSİTESİ “NETKENT AKDENİZ ARAŞTIRMA VE BİLİM ÜNİVERSİTESİ” AÇILDI

Haberi Paylaş

Başvurular ve kayıt 20 Temmuz’da başlıyor

Yeni nesil eğitim modeliyle tamamen bir dijital eğitim üniversitesi olan Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi öğrencilerine ikinci üniversite imkânı sunuyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kurulan Netkent 2025 yılında 325 milyar USD büyüklüğe ulaşacağı öngörülen küresel e-öğrenim pazarının bölgedeki en önemli oyuncusu olarak, yeni mesleklere açılmak, kendine ikinci bir fırsat vermek, yeni bir kariyere hazırlanmak isteyen bugünkü meslek insanlarına bir yeni hayat vaat ediyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kurulan dijital eğitim üniversitesi Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi 20 Temmuz 2018 itibariyle kayıt almaya başlıyor. Dijital eğitim veren ve sınavsız ikinci üniversite imkanı sunan Netkent yeni nesil eğitim modeliyle çağın en gelişmiş teknolojilerini ve online araçlarını kullanıyor. Toplam 50 milyon Euro yatırım hedefiyle faaliyete başlayan üniversite, özellikle son 5 yıldır hızlı bir büyüme kaydeden e-öğrenim pazarının en önemli oyunculardan biri olmayı hedefliyor. Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi’nin rektörlüğünü Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman yapacak. Kahraman 15 Ağustos 2018 itibariyle görevine başlayacak. Üniversitenin kurucuları 10 yılı aşkın süredir e-öğrenim sektörünün çeşitli alanlarında yatırım yapan iş adamları Vedat Eşkinat ve Ali Eşkinat. Üniversite’nin Mütevelli Heyeti Başkanlığı görevini ise Vedat Eşkinat yürütecek.

Netkent’in web sayfasına www.netkent.edu.tr adresinden ulaşılabilir.

Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman Netkent’in insanlara yeni bir hayat vererek, onlara ikinci kez eğitim olanağı sunacağını ve bunu çağın gerekliliğine uygun olarak dijital eğitimle yapacaklarını belirtiyor. Kahraman “Güncel teknolojileri kullanarak, internet üzerinden yüksek kalitede bir üniversite eğitimini, yenilikçi, eşitlikçi bir anlayışla, etkin, verimli ve ekonomik bir şekilde, mümkün olan en çok sayıda öğrenciye ulaştırmayı amaçlıyoruz” dedi. Tüm dünyada hızlı bir şekilde büyüyen ve gelişen e-öğrenim sektörü ile ilgili verileri de paylaşan Kahraman “2015 yılında küresel e-öğrenim sektörü 165 milyar USD’nin üzerinde bir büyüklüğe ulaştı.2017 yılında 255 milyar USD’ye ulaşması tahmin ediliyor. Yıllık büyüme oranının 2017-2023 yılları arasında %5 ila 7 arasında olması beklenen pazarın, 2025 yılında 325 milyar USD olacağı öngörülüyor” dedi.

Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman: “Netkent geleceği kuran, yeni meslekler ve yeni hayat sunan bir üniversitedir”
Günümüz dünyasının teknolojik gelişmelerinin yeni meslek dallarını zorladığının altını çizen Kahraman “Çok yakın gelecekte dünyada bugün bilinen mesleklerin %30’u ortadan kalkacak. On yıl önce olmayan, bugün etkili olan mesleklerin büyük bölümü de önümüzdeki on yılda kaybolacak. Devam eden mesleklerde çalışan kişiler eğer meslek alanlarında meydana gelen gelişmelere ayak uyduramazsa çok yakın bir dönemde işlerini yitirecek. Üniversite bitirmiş, meslek edinmiş kişilerin çağa uygun ikinci bir eğitim alması şart. Kimse bitirdiği bir üniversiteyle ve bildiği gibi yaptığı bir meslekle bir ömür geçiremeyecek. İnsanların çağcıl olmak için bir meslek ömründe altı kez yeniden öğrenim görmesi gerekiyor” dedi. İkinci üniversite ihtiyacının bir diğer sebebinin de okuduğu üniversitede ve bölümde, edindiği meslekte mutsuz olan büyük bir kitle olduğunu söyleyen Kahraman “İnsanlarımızın çoğunun yeterli fırsatı ve olanağı bulmaları halinde meslek değiştirmek istediklerini biliyoruz. Yeni mesleklere açılmak, kendilerine ikinci bir fırsatı vermek, yeni bir kariyere hazırlanmak da bugünkü meslek insanlarının en önemli ve ciddi talepleri arasında. Bu özleme ve ihtiyaca odaklı herkese yeni bir hayat sunuyoruz. Netkent geleceği kuran, yeni meslekler ve yeni hayat sunan bir üniversitedir” dedi.

Konvansiyonel eğitimin kısıtlamalarını aşan üniversite
NETKENT’te eğitim, internet üzerinden elektronik araçlar ve yazılımlar ile verilecek. e-sınıflardaki interaktif yapı öğrencilerin bireysel olarak çalışabildiği, zaman ve mekân bağımsızlığı sağlayan, danışman destekli ve sürekli kontrol edilebilen bir eğitim modeliyle uygulanacak. Böylece çalışan kesim de yeniden eğitim olanağına kavuşacak. Netkent’te mesleki ve kişisel gelişime katkı sunan özel kariyer gelişim programları da uygulanacak. Bu formasyonuyla NETKENT, konvansiyonel eğitimin kısıtlamalarını aşıyor ve yenilikçi bir eğitimle bütünleşiyor.
Güçlü bir eğitimin güçlü bir öğretim kadrosuyla gerçekleşeceğine inanan Netkent, öğretim üyelerini bilimsel formasyonu ve verimi en üst düzeyde olan akademisyenler arasından seçiyor ve uluslararası bir öğretim kadrosu sunuyor.
Netkent’in bir diğer özelliği çok sayıda araştırma merkezi oluşturacak olması. Akademik alanın her bölümünde ileri ve karmaşık araştırma konuları bu merkezlerde ele alınacak. Merkezler seminerler, sempozyumlar ve konferanslar düzenleyecek
Netkent, önemli, ciddi, akademik açıdan yüksek düzeyde sertifika programları açmayı hedefliyor. Önümüzdeki sonbaharda faaliyete geçecek olan bu programlar sektörlerin acil ihtiyaçlarını karşılayacak. İkinci bir çemberi ise kendisine yeni bir alan açmak isteyen kişiler için oluşturulan programlar meydana getirecek.

Güçlü İş birlikleri
Netkent tüm öğrencilerine sadece üst düzey İngilizce ve bilgisayar eğitimi vererek değil, sağladığı ayrıcalıklar ve sunduğu imkanlarla da çağın gereklilikleri ile donanmış mezunlar vermeyi hedeflemektedir. Netkent sağlayacağı eğitimi en üst düzeyde verecek ulusal ve uluslararası iş birliklerini geliştirmektedir.

Netkent’in Sağladığı Olanaklar
Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi’nde okuyan tüm öğrenciler ücretsiz ev interneti ve ücretsiz Microsoft Office 365 paketi sahibi olacaktır. Netkent, öğrencilerinin gelişimine katkı sağlayacak farklı iş birlikleri çalışmalarına devam etmektedir.

Fakülte ve Bölümler
Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi’nde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Hukuk Fakültesi bulunuyor. Bu fakültelere bağlı bölümler ise İşletme, Ekonomi ve Finans, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Yönetim Bilişim Sistemleri Mühendisliği ve Yazılım Mühendisliği.

Nasıl kayıt olunur?
20 Temmuz 2018 itibariyle www.netkent.edu.tradresi üzerinden başvuru yapılabilir.
Detaylı bilgi almak isteyenler 20 Temmuz 2018’den itibaren (0212) 3158910 numaradan Call Center’ı arayabilir veya info@netkent.edu.tradresine e-posta gönderebilirler.

Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman Hakkında
Yurt içinde ve dışında inşaat mühendisliği, iktisat, sanat kuramı, siyasal kuram konularında eğitim gördü ve her birinden ayrı ayrı akademik dereceler edindi. Bilkent Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesinde öğretim üyesi, Dekan ve Rektör Yardımcısı olarak bulundu. Sabancı üniversitenin kuruluşunda ve temel tasarımında yer aldı. Amerika’da çeşitli üniversitelerinde ders verdi ve yönetsel görevler aldı. Princeton Üniversitesi Yakın Doğu Çalışmaları Bölümünde Ahmet Ertegün Profesörü oldu. Güncel Sanat küratörü. Contemporary Istanbul İcra Kurulu, Sabancı Müzesi Yönetim Kurulu, Akbank Sanat Danışma Kurulu, Işık Üniversitesi Danışma Kurulu, Abdullah Gül Üniversitesi Bilimsel Danışma Kurulu, WWF Mütevelli Heyeti üyesi. Birçok uluslararası kurumun üyesi. Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı, Kültür Bakanlığı Başdanışmanlığı yaptı. 2016 Belçika-Europalia Festivali Sanat Direktörü oldu. Önemli uzmanlarından sayıldığı ve temel çalışma alanları olan siyasal kuram, sanat kuramı, yazınsal kuram konularında yayınlanmış çok sayıda makalesi, kitabı ve çevirisi bulunuyor. Çok sayıda güncel sanat sergisi düzenledi. Çeşitli uluslararası kurumların üyesi ve çalışma gruplarında yer alan Kahraman, 15 Ağustos 2018 itibariyle Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi Rektörü olarak göreve başlayacaktır.