Solarçatı.2018 etkinliği 3 Mayıs’ta ICCI 2018’de

Haberi Paylaş

Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi platformu Solarbaba’nın geleneksel Solarçatı konferansı; Asunim Türkiye, SMA Solar Technology AG ve Zorlu Solar destekleri ile 3 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleştirilecek. Solarbaba organizatörlüğünde ICCI Powered by POWER-GEN 2018 bünyesinde gerçekleştirilecek ücretsiz konferansta kamu ve özel şirketlerden üst düzey konuşmacılar endüstriyel çatıları ve Türkiye’ye katkılarını masaya yatıracak.

 

115 kurumsal üyesi ile 1996 yılından beri başta güneş enerjisi olmak üzere temiz enerji kaynaklarının yaygınlaşması için çaba harcayan Solarbaba, her sene düzenlediği geleneksel Solarçatı konferansını bu sene ICCI Powered by POWER-GEN 2018 bünyesinde gerçekleştiriyor. Asunim Türkiye, SMA Solar Technology AG ve Zorlu Solar eş destekleri ile gerçekleştirilecek “Solarçatı.2018” konferansı 2018 yılına damgasını vurması beklenen öz tüketim modellerini ele alacak.

 

Solarbaba Kurucu Ortağı Ateş Uğurel, endüstriyel güneş enerjili çatıların; fabrika, otel, camii, okullar, seralar, hastaneler, büyük ofis binaları, alışveriş merkezleri, depolar, havaalanları, belediye ve diğer kamu binaları gibi çok geniş bir başlığı kapsadığını belirtiyor. Ayrıca konferansın önemini “2000’li yılların başında dünyanın en pahalı elektrik yöntemi olan güneş enerjisi, bundan sadece 17 yıl sonra dünyanın en ucuz elektrik üretim yöntemine dönüştü. Fiyat düşüşü de devam ediyor. Ülkemizde de bu gelişmeler gecikmeli de olsa yaşanıyor. Arka arkaya çıkan yönetmeliklerle Türkiye’nin de kurulu GES gücü 3 GW sınırına geldi. Tüketimin olduğu her yerde üretim esasına dayalı milyonlarca ufak GES hem kayıpları engelliyor hem arz güvenliğini artırıyor. Ayrıca cari açığın düşmesine yardımcı olurken, on binlerce kişinin güneş enerjisi sektöründe istihdamına katkı sağlıyor” sözleri ile konferansın önemini aktardı.

 

Asunim Türkiye Genel Müdürü Umut Gürbüz, SMA Solar Technology Güney Avrupa Bölge Yöneticisi Valerio Natalizia ve Zorlu Enerji Grubu Solar Direktörü Evren Evcit ile Zorlu Enerji Grubu Solar Teknik Müdürü Halil Oral’ın kendi anlatımları ile Türkiye’ye ve geleceğe sağlayacağı katkıları konuşacakları konferansta masaya yatırılacak başlıklar arasında şunlar yer alıyor:

 

 • Çatı üstü GES uygulamalarında güncel mevzuat
 • İkili sözleşme
 • Çatı kiralama
 • İklim değişikliği ve güneş yatırımlarına etkisi
 • Netmetering – mahsuplaşma
 • Çatılarda yıldırım ve yangın koruma
 • Kullanılan kablo-konnektör detayları
 • Denetim, bakım ve servis süreci
 • Çatıya özel ürün geliştirme
 • Sigorta süreci
 • Çatıların mevcut durumu, sorunlar ve çözüm önerileri
 • Farklı finans yöntemleri
 • Blockchain uygulamaları
 • Elektrik depolama teknolojileri

Konferansın detayları ve katılım başvurusu için http://www.solarbaba.com/solarcati/ sayfası ziyaret edilebiliyor.

 

Solarbaba hakkında

Güneş enerjisi yakın bir zamanda hem dünyada hem Türkiye’de en önemli elektrik üretim yöntemi olacak. Bu yerli, ucuz ve temiz enerji kaynağının farkında olan Solarbaba, Türkiye’nin bu konuda faaliyet gösteren en büyük ve en eski sosyal şirketidir.

 

115 kurumsal üye ve aylık ortalama 4 milyonu aşkın okunma oranı ile 1996 yılından beri başta güneş enerjisi olmak üzere temiz enerji kaynaklarının yaygınlaşması için çaba harcayan Solarbaba; ayrıca enerji verimliliği, elektrikli araçlar, yeşil binalar ve enerji depolama gibi konularla ilgilenen tüm kesimlerin birbiriyle hızlı ve doğrudan temas kurabileceği, sektör hakkında bilgi ve fikir alışverişi yapabileceği bir arayüz sağlamaktadır.

 

Dünyadan ve Türkiye’den zengin bilgi ve gelişmeleri websitesi, sosyal medya kanalları ve e-bülten vasıtası ile okuyucularına ulaştıran Solarbaba, 22 senedir bu sektörde faaliyet gösteren Ateş Uğurel tarafından kurulmuştur.

 

Solarbaba’nın hedefi: 2050 yılında %100 yenilenebilir enerjili bir dünya oluşturmak.

 

Asunim Türkiye hakkında

Asunim Türkiye, 2005 yılından bu yana Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde güneş enerjisi alanında faaliyet gösteren “Grupo Asunim” bünyesinde faaliyete başlamıştır. Merkezi Ankara’da olan “Asunim Türkiye”, ağırlıklı olarak güneş parkları ve çatı üstü sistemler için proje geliştirme ve mühendislik, sistem tasarımı, devreye alma, bakım ve güvenlik dahil olmak üzere “anahtar teslim kurulum (EPC) hizmeti” vermektedir.

 

Asunim Türkiye’nin en temel prensibi her çeşit ve büyüklükteki sistemler için kişiye özel ve bağımsız çözümler gerektirerek en uygun çözüm önerileri sunmaktır. Yıllara dayanan tecrübe ile tüm tedarik zincirini kendi bünyesinde seçerek müşterilerine ulaştıran şirketin projeleri Avrupa’da bulunan deneyimli mühendislik birimi tarafından geliştirilir. Yine Avrupa’da bulunan teknik ekibi rehberliğinde inşa edilir ve sistem devreye alınır. Dünyanın farklı noktalarında görev yapan “uluslararası Asunim ekibi”nin verdiği profesyonel lojistik ve teknik destekle, yatırımcılarına ve onların projelerine katma değer sağlanır.

 

Asunim kendi alanlarında dünyanın önde gelen güneş paneli ve inverter üreticileri ile uzun yıllara dayanan tedarik, proje geliştirme ve teknik işbirliği sürecinde birlikte çalışmaktadır. Kurulan sistemlerde kalitesini bizzat test ettiği ürünleri kullanan Asunim, üreticilerle imzaladığı uzun dönemli tedarik kontratları sayesinde, rekabetçi fiyatlar ile üstün planlama ve tedarik imkanı sağlamaktadır. Yine üreticiler ile devamlılık arz eden iletişim kanalları sayesinde, teknik konulara anında müdahale etme yetisine sahiptir. Bu sayede sistemlerde oluşabilecek öngörülmeyen üretim kayıplarını minimum düzeye indirmektedir.Asunim, uluslararası projelerde 850 MW, Türkiye’de ise 130 MW’ı aşan referanslara sahiptir.

 

SMA hakkında

Fotovoltaik sistem teknolojilerinin ve enerji çözümlerinin önde gelen küresel uzmanı olan SMA, yenilenebilir, dağıtık ve dijital enerji kaynağı için standartları belirliyor. Her boyuttaki fotovoltaik uygulamalar için yenilikçi çözümler ve benzersiz hizmet, dünya çapındaki müşterilerine enerji ihtiyaçlarını karşılamakta daha fazla bağımsızlık sunuyor. Ortakları ve müşterileriyle kurduğu iş birliği sayesinde SMA kendine yeten, dağıtık ve yenilenebilir enerji teminini garantiliyor. Globalde 55GW kurulu güç kapasitesi, her boyuttaki, güçteki ve elektrik şebekesi spesifikasyonundaki fotovoltaik uygulama için verimli ve başarılı çözümlere sahip olduğunun kanıtı niteliğindedir.Güneş Endüstrisindeki 35 yıllık deneyimi ile 20’den fazla ülkede 3.000’den fazla çalışan SMA personelinin eseri; yenilenebilir enerjiler ise yine onların sayesinde artık öncülük aşamasını geride bırakarak dünya çapında norm olma yolunda giderek ilerliyor. Yarının dağıtık ve dijital elektrik arzı için sofistike çözümleri sayesinde başarılması hedeflenen amaç gelecek için %100 yenilenebilir enerjidir.

 

SMA teknolojisi, yaklaşık 700 patent ve kayıt altına alınmış tasarım numuneleri ile korunmaktadır. Hizmet ve ürün yelpazesi, geniş kapsamlı servis hizmetleri ile büyük ölçekli güneş enerji santrallerinin operasyonel yönetimini de içermektedir. Grubun ana şirketi olan SMA Solar Technology AG, 2008 yılından bu yana Frankfurt Borsası’nın Prime Standard kategorisinde işlem görmekte olup (S92), halihazırda TecDAX’ta güneş enerjisi sektöründeki tek firma olarak yer almaktadır.

 

Zorlu Solar hakkında:

Yurt içi kurulu gücünün %76’sı, toplam kurulu gücünün ise %57’si yenilenebilir enerji kaynaklarına dayanan Zorlu Enerji, ülkemizin yüksek potansiyele sahip olduğu alanlardan biri olan güneş enerjisi alanında araştırma ve yatırım planlarını sürdürmektedir. Bu doğrultuda, 2016’nın ilk çeyreğinde yurt içinde ve yurt dışında güneş enerjisinden elektrik üretmek, solar fotovoltaik (PV) panelleri satmak, satın almak, ihraç etmek, çatılara yerleştirmek ve buna ilişkin her türlü kurulum hizmeti ve danışmanlık hizmeti vermek ile yurt içinde elektrik enerjisi ve/veya kapasite toptan alım ve satım faaliyetlerinde bulunmak üzere Zorlu Solar Enerji Tedarik ve Ticaret AŞ şirketi kurulmuştur.

 

Zorlu Solar, 2017 yılında güneş enerjisi alanında yenilikçi çözümler sunmak üzere bu alanda yeni nesil teknolojiler geliştiren First Solar şirketi ile özel bir iş birliği gerçekleştirerek, First Solar’ın performansı yüksek ince film fotovoltaik (PV) güneş panellerinin Doğu Avrupa, Avrasya ve Doğu Akdeniz bölgelerinde yer alan 26 ülkedeki satışında beş yıl boyunca tek yetkili distribütör olmuştur.

Zorlu Solar, çatısına güneş paneli yerleştirerek kendi elektrik ihtiyacını karşılamak isteyen kurumsal ve bireysel tüketicilere projelendirme, panel tedariği ve kurulum hizmeti vermek için çalışmalarını sürdürmektedir. Projelerin tasarımı, anahtar teslimi ve kontrolleri Zorlu Solar tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu alanda araştırma ve geliştirme faaliyetlerini sürdüren Zorlu Solar, çatı sektöründe konusunda uzman bir iş ortağı ile birliktelik sağlayarak endüstriyel çatılarda güneş paneli kurulumu için yenilikçi bir çözüm elde etmiştir ve bu çözümü yaygınlaştırmak için faaliyetlerine devam etmektedir.