Türkiye’de Yapay Zeka ile markaların satışlarını artırıyor…

Haberi Paylaş

Gelişen yapay zeka teknolojisi pazarlamada bilinen yöntemlerin ve uygulamaların birçoğunu ortada kaldırarak şirketlere “sürekli ve karlı kazanmayı” sağlayan yeni bir yaklaşımın kurulmasına neden oluyor.

 

Kısa zaman önce bilim-kurgu filmlerinde rastlayacağımız bir teknolojik yenilik, Türkiye’nin en büyük şirketlerinde uygulamaya alınmış durumda.   Finanstan beyaz eşyaya, Türkiye’nin liderleri yapay zeka ile tüketicilerin kararlarını değiştirecek stratejiler geliştiriyorlar.

Tüketicinin kendisinin bile söyleyemediği “kararımı ne değiştirir”  sorusunun cevabını yapay zeka buluyor. Bu sessiz devrim, radarların altında, Türkiye’nin devlerinin pazarlama stratejilerinde gerçekleşiyor.

 

YAPAY ZEKA MARKALARA NASIL KAZANDIRIYOR ?

 

Yapay zeka veriden kendi kendine öğrenmeyi başaran sistemlere verilen popüler isim. Sürücüsüz araçlar, yüz tanıma sistemleri, telefonlarımızdaki kişisel asistanlar veriden öğrenebilen bu sistemlerin bilinen uygulamaları. Öte yandan kazandıran strateji için veriden öğrenme yoluyla yapılanlar kitleler tarafından az bilinse de en az diğer uygulamalar kadar etkileyici. Yapay zeka pazarlamaya en büyük değişikliği iki alanda getirdi : Tüketicinin kararlarını değiştirebilen stratejiler bulmak ve rekabet içinde yapılabilecek en iyi hamleleri tespit etmek. Yapay zekanın karar değişikliğini sağlayan stratejileri bulabilmesi, başta klasik pazar araştırmaları, danışmanlar hatta reklam ajansları olmak üzere bir çok geleneksel pazarlama yönteminin değişmesi anlamına geliyor.

 

TÜRKİYE’DE KİM UYGULUYOR ?

 

Türkiye’nin devlerine yapay zeka ile pazarlama stratejisi geliştirme alanında Sim2Real şirketi hizmet veriyor. Strateji teknolojileri şirketi Sim2Real, pazarlamadan insan kaynaklarına “insan kararlarını değiştirmek” amacıyla yapay zekanın kullanılmasına öncülük ediyor. Sim2Real kurduğu sanal pazarda tüketicilerin kendi yapay zekasına sahip klonlarını oluşturuyor. Klonlanmış tüketiciler, sanal pazarlama kampanyaları ile davranış değişikliğine yönlendiriliyorlar. Bağımsız karar alabilen klon tüketicinin marka seçimleri, gerçek hayat pazar simulasyonları ile modelleniyor. Markaların kaynaklarına en uygun, kazandıran stratejiler sanal ortamdan gerçek hayata taşınıyor ve hedeflenen pazar payı kazanmaları sağlanıyor. Sim2Real hali hazırda beyaz eşyadan finansa bir çok sektördeki Türkiyenin lider maraları ile bu teknolojiyi hayat geçirmiş durumda.