KURUMSAL SATIŞ TEKNİKLERİ YAZI DİZİSİ – 5

Haberi Paylaş

STRATEJİK BİR SATIŞ YÖNETİMİ NASIL YAPILIR?

Satış yönetimi yapmak iyi bir planlama yapmakla başlar. Satış Stratejisinin temelinde planlama yatar. Bu planlama yapacağınız ziyaretleri, potansiyel müşterilerinizin haftalık listesini, arayacağınız mevcut ve yeni müşterileri kapsar. Satış tek bir evreden oluşmaz özellikle B2B, işletmeden işletmeye olan satışlar yani kurumsal satışlarda;

  • Müşteri ile görüşme safhası
  • Görüştükten sonra elde edilen toplantı çıktılarının paylaşılma ve ön teyit alma safhası,
  • Tekliflendirme safhası,
  • Takip safhası
  • Sipariş onay safhalarıgibi bir dizi basamaktan oluşur.

Tüm bu aşamalar gerçekleştirildikten sonra müşteriniz ile ilişki yönetimi safhasına geçilir ki satış teknikleri nin en önemli safhalarındandır. İyi bir ilişki yönetimi yaptığınız da mevcut müşterinizi geliştirmiş ve size bağlılığını sağlamış olursunuz. Sizinle çalışan müşteriniz bir sonraki sözleşme döneminde rakibinizle değil yine sizinle çalışmayı tercih etmelidir. Başarılı Satış yönetimi tüm bu aşamaları planlayarak gerçekleşir. Doğru planlama ve müşteri geliştirme ana başlıklarıyla Satış süreçlerinizi kurguladığınızda daha uzun soluklu, daha fazla getirisi olan ve daha sadık müşteriler yaratmış olursunuz.

Bireysel satış yönetiminde bu durum nispeten daha kolaydır. Müşteriniz size gelmiş ve zaten aklında satın almaya karar verdiği ürün ya da hizmet vardır. Sizin bu süreci yönetirken yapmanız gererken en önemli şey müşterinizi dinlemek ve doğru ihtiyaç analizi yapmaktır. İhtiyaç analizi yaparken doğru soruları sormak gerekir. Müşterinizi dinlediniz ve ihtiyacını anladınız bu noktadan sonra yapacağınız en etkili yöntem hızlıca satışı kapatmak olacaktır zaman sizin için olduğu kadar müşteriniz için de önemlidir.

www.umitunker.com , Ümit Ünker beyden alıntıdır.

Leave a comment