KREDİ KARTI KULLANANLAR DİKKAT

Haberi Paylaş

Kredi Kartı kullananlar yıl sonuna kadar para puanlarını kullanmalı ve internet alışverişi için onay vermeli.

Tüketiciler Derneği ( TÜDER ) Genel Başkanı Levent Küçük, bankaların kredi kartlarına ve bazı mağazaların kartlarına yüklenen para puanların yıl sonuna kadar kullanılması gerektiğini aksi halde yeni yılda silinebildiklerini bildirdi. Levent Küçük yaptığı açıklamada “Banka kredi kartlarına ve bazı mağaza kartlarına, alışveriş sonrası puan yüklenmekte, bu puanlar para olarak kullanılabilmektedir. Yıl sonlarında, bazı bankalar ve mağazalar, kartlara yüklenen para puanları silmekte, bazıları ise yeni yıla devretmektedir. Bu yüzden tüketicilerimiz elde promosyon şeklinde verilen bu puanlarını kontrol ederek kullanması önerisinde bulunuyoruz.” dedi.

Diğer taraftan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ( BDDK ) tarafından 17 Ağustos 2017 tarihinden itibaren internet üzerinden kullanımına onay verilmemiş bireysel banka ve kredi kartları internet alışverişine kapatılacaktı ancak süre 31 Aralık 2017 tarihine kadar uzatıldı. Kredi kart sahipleri talep etmedikleri sürece bireysel banka kartları ve kredi kartları e-ticarete kapalı olarak üretilecek.

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Yönetim Kurulu Emre Ekmekçi, konu ile ilgili: “Dünya genelinde dijital ödemlerdeki artış trendi hızla devam ediyor, ülkemizde ise online siparişlerde ödemeler yüzde 80’nin üzerinde kredi kartları ile yapılıyor. Burada tüketiciyi yeterince bilinçlendirmeden yapılacak bir geçiş, e-ticaret sektörünün yazar kasalarına kilit vurmak anlamına gelir. Burada e-ticareti sadece alışveriş siteleri olarak düşünmemek gerekiyor. Turizm, havacılık ve ulaşım, vergi ödemeleri de bu düzenlemeden büyük ölçüde etkileniyor.’’ dedi. Ekmekçi,‘’Bankaların müşterilerini bilgilendirip kredi kartından alışverişe devam edecekleri pratik çözümler sunmaları gerekiyor. Tüketicilerin 31 Aralık’a kadar kartlarını alışverişe açtırmaları gerekiyor” açıklamasında bulundu.

 

Leave a comment