Benzin İstasyonu Gerçeği…

Haberi Paylaş

Dünya üzerinde insanların en nefret ederek para harcadıkları ürün akaryakıttır ( benzin,motorin,lpg ) . Araba alırsınız mutlu olursunuz ancak benzin alırken gerginliğiniz tavan yapar. Dünya kadar para ödüyorsunuz ne aldığınızı görmüyorsunuz ve duman olup gidiyor. Bu durum hem üreteni hem satanı hem de alanı rahatsız ediyor. Bu çerçeveden bakıldığında ülkemizde benzin istasyonlarının içinde bulunduğu durum 2010 yılından sonra yeniden şekillenmiştir.

2010 yılında rekabet kurumunun aldığı kararla birlikte akaryakıt ve lgp istasyon bayilik sözleşmelerinin 5 yıla düşmesi sektörde ciddi değişiklikler meydana getirdi. Bu kararla 10-20 yıl yapılan kira&intifa anlaşmaları sona erdi. Bunun sonucu olarak  akaryakıt ve lpg müşterisinin marka tercihleri de değişikliğe uğramaya başladı zira 5 yıl önce yakıt aldığı istasyon markası bir sabah başka bir markaya dönüşmüştü.

2010 yılındaki karar hem bayiiler hem de dağıtım şirketlerinin bütün hesaplarını değiştirdi dolayısıyla 10 -20 yıl süreli bayilik sözleşmelerinin ve bu süreye bağlı yatırımların geri dönüş hesaplarını tabiri caizse alt üst etti.

Akaryakıt ve lpg kar marjlarının kuruşlarla hesaplandığı bir sektörde 5 yıl gibi kısa bir süre için yapılacak hesapların çok ince ve özenle yapılması aynı şekilde imzalanacak sözleşmelerin de detaylı bir şekilde incelenerek imzalanması gerekliliği çok daha fazla önem kazanmaya başladı.

Başka bir ifadeyle ,istasyon sahiplerinin veya bayilerinin şirketlerle yapacakları anlaşma süresince yani 5 yıl boyunca kazanacağı parayı çok çok iyi hesaplaması ve sözleşme şartlarını da ona göre imzalaması gerekir.Aksi takdir de telafisi mümkün olmayan ticari kayıplar meydana gelecektir.

Aynı hassasiyetin yeni istasyon ruhsatı almış bayii adayları tarafından da gösterilmesi ciddi manada faydalarına olacaktır. İstasyon kurulumu oldukça pahalı ve bir o kadarda riskli bir yatırım olduğu için ,istasyon ‘’ticari alan analizinin’’ mutlaka yapılması yani istasyonun günlük satış tahminin profesyonel bir çalışmayla ortaya çıkarılması ve ona göre dağıtım şirketleriyle bayilik görüşmelerine başlanması son derece önemlidir.

Bayilerin veya yeni istasyon kuracak bayi adaylarının sözleşmelere imza atmadan önce sürdürülebilir bir karlılık ve anlaşacağı dağıtım şirketiyle sorunsuz bir 5 yıl geçirebilmesi için mutlaka profesyonel bir destek almaları şirketleri adına çok çok faydalı olacaktır.

 

 

 

Leave a comment